جایگاه ایربگ در ایمنی سرنشینان اتومبیل

جایگاه ایربگ در ایمنی سرنشینان اتومبیل قبلا در مورد نحوه کار ایربگ یا کیسه هوا با شما صحبت کرده‌ایم. اما گذشته از این که ایربگ از نظر فنی چطور کار می‌کند و از چه اجزایی تشکیل شده، واقعا تاثیر و جایگاه آن در مجموعه تمهیدات ایمنی یک اتومبیل برای سرنشینان چگونه است؟
تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۸ - بازدید: ۱۶۰ بار

 

جایگاه ایربگ در ایمنی سرنشینان اتومبیل
قبلا در مورد نحوه کار ایربگ یا کیسه هوا با شما صحبت کرده‌ایم. اما گذشته از این که ایربگ از نظر فنی چطور کار می‌کند و از چه اجزایی تشکیل شده، واقعا تاثیر و جایگاه آن در مجموعه تمهیدات ایمنی یک اتومبیل برای سرنشینان چگونه است؟ آیا برای حفظ ایمنی خود در هنگام تصادف می‌توانیم صرفا روی یک سیستم ایربگ پیشرفته حساب کنیم؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

ایمنی ایربگ
ممکن است بعضی از رانندگان و سرنشینان اتومبیل‌ها تصور کنند که اگر خودرو به یک سیستم ایربگ مدرن مجهز شده باشد، دیگر نیازی به بستن کمربند ایمنی نخواهد بود. اما باید توجه داشته باشید که خود سیستم ایربگ به‌تنهایی برای جلوگیری از جراحت در هنگام وقوع تصادف کافی نیست. کمربندهای ایمنی یک مولفه ضروری در سیستم ایمنی خودرو برای سرنشینان محسوب می‌شوند، خصوصا در هنگام برخورد از جلو. وقتی ایربگ‌ها عمل می‌کنند، یک زبانه در داخل کمربند ایمنی فعال شده و آن را در جای خود قفل می‌کند تا سرنشینان خودرو بیشتر به‌سمت جلو حرکت نکنند. به‌همین دلیل در اغلب موارد وقتی ایربگ عمل می‌کند شما باید کمربندهای ایمنی را نیز تعویض کنید.
بعضی از ملاحظات ایمنی درباره ایربگ‌ها شامل نشستن در فاصله بیش از حد نزدیک به ایربگ، قرار دادن بچه‌های زیر ١٢ سال در صندلی سرنشین جلو و قرار دادن صندلی نوزادان در جهت صحیح در قسمت پشتی اتومبیل بر حسب سن و وزن آن‌ها می‌شوند.
وقتی صحبت از فاصله نسبت به ایربگ به‌میان می‌آید، بهتر است حداقل ٢٥ سانتی‌متر با ایربگ داخل فرمان یا داشبورد سمت سرنشین فاصله داشته باشید. وقتی می‌خواهید حداقل فاصله امن با ایربگ را حفظ کنید، این مراحل را دنبال نمایید:
-    صندلی خود را عقب ببرید، در حالی که هنوز پاهای شما به پدال‌ها برسند.
-    پشتی صندلی را کمی به‌سمت عقب برده و در صورت نیاز ارتفاع صندلی را افزایش دهید تا در هنگام رانندگی نمای خوبی از مسیر داشته باشید.
-    در اتومبیل‌هایی با فرمان قابل تنظیم، فرمان را از ناحیه سر و گردن به سمت پایین متمایل کنید. به این ترتیب ضربه را به ناحیه سینه خود هدایت کرده و از جراحت اجتناب می‌کنید.
در مورد کودکان باید یک مجموعه کاملا متفاوت از قواعد را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که نیروی ایربگ داشبورد سرنشین جلو می‌تواند کودکی که در هنگام ترمز یا برخورد بیش از حد به آن نزدیک نشسته است را مجروح نموده و یا حتی باعث کشته شدن او شود. بعضی از ملاحظات مربوط به کودکان عبارتند از:
-    استفاده از یک صندلی اتومبیل مخصوص کودک در قسمت عقب اتومبیل
-    نوزادان با وزن زیر ١٠ کیلوگرم یا سن پایین‌تر از یک سال باید رو به قسمت پشتی اتومبیل (در حالی که پشت آن‌ها به سمت جلوی اتومبیل است) قرار بگیرند.
-    اگر به هر دلیلی باید کودکان بزرگ‌تر از یک‌سال را در صندلی سرنشین جلو قرار دهید، مطمئن شوید که صندلی را تا حد امکان عقب کشیده‌اید، از یک بوستر یا یک صندلی ایمنی رو به جلو مخصوص کودک استفاده کرده و کمربند ایمنی را به‌طور صحیح محکم کنید.

از کار انداختن یک ایربگ
شاید عجیب به‌نظر برسد، اما گاهی اوقات در مواردی مانند قرار گفتن یک کودک در صندلی سرنشین جلو یا مواقعی که راننده شرایط پزشکی خاصی دارد، ممکن است بخواهید یک ایربگ را از کار بیندازید. این کار معمولا از طریق یک سوییچ On/Off انجام می‌شود که به‌شما امکان می‌دهد یکی از ایربگ‌های جلوی خودرو یا هر دو آن‌ها را از کار بیندازید.
البته مطالعات انجام شده و دستورالعمل‌های سازمان‌های پزشکی حاکی از آن هستند که برخلاف تصور بسیاری از مردم، افرادی که دارای ملاحظات پزشکی مانند استفاده از ضربان‌ساز قلب و عینک پزشکی هستند یا زنان باردار و همچنین یک فهرست طولانی از بیماری‌ها و شرایط خاص پزشکی، نیازی به از کار انداختن ایربگ ندارند.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ)
 

نظر خود را با ما در میان بگذارید
کاربر عزیز پیت‌استاپ، نظرات شما ابتدا توسط مدیر سایت بررسی میگردد، سپس منتشر میشود.
نظرات شما کاربران
آخرین مطالب

ویدئو آموزشی نحوه کار با اپلیکیشن پیت استاپ

ویدئو آموزشی نحوه کار با اپلیکیشن پیت استاپ


نکات جالبی که درباره کادیلاک نمی‌دانستید

به‌جرات می‌توان گفت که کادیلاک در طول یک قرن گذشته نمادین‌ترین برند اتومبیل آمریکایی بوده است. بنابراین، چندان تعجب‌آور نیست که این شرکت بایگانی‌های دقیقی برای نگهداری از تاریخچه ۱۰۰ ساله نوآوری‌ها و رویدادهای مربوط به خود داشته باشد.


با برندهای خودروساز آمریکایی آشنا شوید

ایالات متحده از جمله کشورهایی است که سابقه طولانی در زمینه تولید خودرو داشته و نقش مهمی را در شکل‌گیری تاریخچه این صنعت و پیشرفت آن ایفا کرده‌اند.


چطور راننده بهتری باشیم

انواع مختلفی از راننده‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها را اشغال کرده‌اند، خوب و بد. در حالی که یک راننده خوب غالبا مورد تحسین سایرین قرار می‌گیرد، یک راننده بد برای خراب کردن روز یک‌نفر کافی است.