مشخصه‌هایی که هر کسی باید درباره اتومبیل خود بداند

مشخصه‌هایی که هر کسی باید درباره اتومبیل خود بداند امروزه تنوع خودروهایی که در بازار وجود دارند به حدی زیاد شده که گاهی اوقات به سختی می‌توان بعضی از آن‌ها را از هم متمایز کرد. از سوی دیگر، شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل هر سال تغییراتی را در مدل‌های جدید محصولات خود اعمال می‌کنند.
تاریخ نگارش : شنبه ۱۳۹۸/۳/۴ - بازدید: ۱۸۸ بار

 

مشخصه‌هایی که هر کسی باید درباره اتومبیل خود بداند


امروزه تنوع خودروهایی که در بازار وجود دارند به حدی زیاد شده که گاهی اوقات به سختی می‌توان بعضی از آن‌ها را از هم متمایز کرد. از سوی دیگر، شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل هر سال تغییراتی را در مدل‌های جدید محصولات خود اعمال می‌کنند. با توجه به هزینه قابل توجه خرید و نگهداری یک اتومبیل در شرایط امروزی، آشنایی با برخی از مشخصات آن می‌تواند در وضعیت‌های گوناگونی به شما کمک کند. توجه داشته باشید که ما اینجا درباره جنبه‌های فنی خودرو صحبت نمی‌کنیم. ممکن است صاحب یک اتومبیل اطلاعات بسیار اندکی درباره ساختار فنی و یا نحوه تعمیر خودرو داشته باشد، اما حتما باید چند مشخصه زیر را درباره آن بداند:

1 – سال، مدل و سری ساخت
شاید این موضوع برای شما بدیهی و عجیب به‌نظر برسد، اما واقعیت این است که بسیاری از صاحبان خودرو اطلاعات صحیحی از سال، مدل و سری ساخت آن ندارند. توجه داشته باشید که یک تغییر کوچک در هر یک از این موارد می‌تواند به‌معنای نیاز به قطعات و سرویس‌های متفاوتی برای اتومبیل شما باشد. همچنین ممکن است یک سری خاص از یک مدل اتومبیل که در سال مشخصی تولید شده است با یک نقص فنی یا ایراد خاص درگیر باشد که آگاهی از این موضوع به شما و تعمیرکار اتومبیل‌تان تا حدود زیادی کمک می‌کند.

2 – شماره پلاک و شماره شناسه خودرو (VIN)
پلاک خودرو در واقع همانند شناسنامه آن عمل می‌کند. در واقع از نظر قانونی هیچکس اتومبیل شما را با برند، مدل و یا رنگ آن نمی‌شناسد، بلکه پلاک خودرو ملاک شناسایی آن است. بنابراین طبیعی است که باید شماره پلاک خودروتان را به حافظه بسپارید. 

از سوی دیگر، شماره شناسه خودرو (VIN) یا همان شماره شاسی، در واقع نقش اثر انگشت اتومبیل شما را بازی می‌کند. VIN یک رشته 17تایی از حروف و اعداد است که محل، تاریخ، سری و مدل ساخت خوردو شما را به همراه موارد دیگری مانند اندازه موتور و... مشخص می‌کند. البته شما مجبور نیستید شماره شاسی اتومبیل خود را حفظ کنید؛ اگر از خارج اتومبیل به محل تلاقی داشبورد و شیشه جلو آن نگاه کنید، می‌توانید این شماره را ببینید. به این ترتیب می‌توانید شماره VIN اتومبیل خود را با اطلاعات مندرج در کارت اتومبیل و یا مستندات ضمانت آن تطبیق دهید.


 

3– برنامه تعمیر و نگهداری
برای آن که اتومبیل شما همیشه در بهترین شرایط کاری ممکن باشد، باید یک برنامه زمان‌بندی تعمیر و نگهداری منظم را دنبال کنید. این برنامه، زمان مناسب برای سرویس‌هایی مانند تعویض روغن موتور، سرکشی به مایعات مورد استفاده خودرو، تعویض محل لاستیک‌ها برای ایجاد توازن در استهلاک آن‌ها و بسیاری موارد دیگر را مشخص می‌کند. توجه داشته باشید که هر مدل خودرو به برنامه تعمیر و نگهداری خاصی نیاز دارد که در دفترچه راهنمای آن قید شده و بهتر است شما نیز از آن پیروی کنید.


 

4 – چراغ‌های هشدار جلوی داشبورد
گرچه بسیاری از رانندگان به جز چند مورد خاص توجه چندانی به چراغ‌های هشداری که در پنل مقابل آن‌ها روشن می‌شوند ندارند، اما این چراغ‌های کوچک عملا آینه سلامت اتومبیل شما هستند. مفهوم هر یک از این چراغ‌ها در دفترچه راهنمای خودروی شما توضیح داده شده‌اند، هر چند که غالبا کمتر به اهمیت یا حساسیت هر کدام اشاره می‌شود. به‌طور کلی وضعیت این چراغ‌ها را می‌توان به سه سطح تقسیم کرد:
-  قرمز: بلافاصله مشکل را بررسی و برطرف کنید. مشکل ایجاد شده می‌تواند با سلامت سرنشینان سر و کار داشته باشد.
-  زرد: در اولین فرصت مشکل مربوطه را بررسی کنید.
-  سبز یا آبی: همه چیز در شرایط مطلوب قرار دارد.
همان‌طور که می‌بینید، این اطلاعات هیچ ارتباطی با دانش فنی شما ندارند، اما باعث می‌شوند رابطه بهتری با اتومبیل‌تان داشته و کنترل بیشتری روی شرایط مختلف پیدا کنید.

تهیه و تنظیم شرکت تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ)
 

آخرین مطالب

چطور راننده بهتری باشیم

انواع مختلفی از راننده‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها را اشغال کرده‌اند، خوب و بد. در حالی که یک راننده خوب غالبا مورد تحسین سایرین قرار می‌گیرد، یک راننده بد برای خراب کردن روز یک‌نفر کافی است.


نکاتی درباره خرید یک رینگ مناسب

حفظ حرکت روان اتومبیل شما به چیزی بیش از صرفا لاستیک‌های خوب نیاز دارد. شما در عین حال به رینگ‌های مناسب نیاز خواهید داشت که الزاما به‌معنای انتخاب رینگ‌های غول‌آسای براق هم نیست.


چرا همیشه یک چهارم باک اتومبیل شما باید پر باشد

هر راننده‌ای می‌داند که نگهداشتن مقداری از سوخت در باک اتومبیل، یک «باید» محسوب می‌شود. اما ممکن است ندانید که حداقل چقدر از سوخت خود را باید در باک نگهدارید. بعضی از متخصصین اعتقاد دارند که سطح سوخت باقیمانده در باک هرگز نباید کمتر از یک چهارم ظرفیت آن باشد.


پیت استاپ در آینه رسانه ها

بازتاب فعالیت پیت استاپ در رسانه ها ی مکتوب کشور